Belgia / miasto

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli w Brukseli

Historia Katedry

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli, znana również jako Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule, to perła gotyku w samym sercu Brukseli, wznosząca się dumnie na wzgórzu Treurenberg. Jej korzenie sięgają połowy XI wieku, gdy książę Lowanium Lamberta II postanowił wzniesć pierwszy kościół w stylu romańskim na tym malowniczym wzgórzu. Jednak to dopiero na początku XIII wieku, za sprawą księcia brabanckiego Henryka I, rozpoczęto przebudowę w duchu gotyku brabanckiego. Ostateczny kształt świątyni nadał projektowi jego syn, Henryk II, w 1226 roku.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli, widok z ulicy

Niezwykła historia tego miejsca przenika przez wieki, aż po XVI wiek, kiedy to dodano elementy renesansowe, a fasada z dwiema wieżami, według projektu z XV wieku, stała się niezwykłym dziełem architektonicznym.

Wnętrze Katedry

Mimo wielu przeciwności losu, jak splądrowanie podczas zamieszek w latach 1579-1580 czy w okresie rewolucji w 1793 roku, katedra nadal emanuje pięknem. Niestety, wiele z dawnego wystroju nie przetrwało, jednak dzięki renowacji przeprowadzonej w latach 1983-1989, nawa główna i transept powróciły do swojego pierwotnego blasku.

Reforma Administracyjna a Status Katedry

W 1962 roku, w wyniku reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Belgii, katedra uzyskała miano katedry, a Bruksela stała się miejscem rezydencji prymasa Belgii. To istotny krok, który dodatkowo podkreślił znaczenie tego sacrum dla wiernych.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

Wielkie Wydarzenia w Katedrze

W roku 1993 katedra stała się świadkiem uroczystego pochówku króla Belgów Baudouina. Na uroczystości tej zgromadziły się koronowane głowy z całego świata, co dodaje niezaprzeczalnej rangi temu historycznemu miejscu.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli z zewnątrz

W 1999 roku odbył się kolejny ważny moment w historii katedry – ślub następcy tronu, księcia Brabancji Filipa, z hrabianką Matyldą d’Udekem d’Acoz. To wydarzenie przyciągnęło uwagę nie tylko Belgów, lecz także społeczności międzynarodowej.

Nawa Główna: Barokowe Majestaty i Harmonia Formy

Nawa główna katedry zachwyca nie tylko swoją monumentalnością, ale również bogactwem artystycznego dziedzictwa. Posągi apostołów na kolumnach, autorstwa najznakomitszych rzeźbiarzy barokowych z XVII wieku, przykuwają uwagę odwiedzających swoją precyzją i wyjątkowym detalem. Te wyjątkowe dzieła sztuki nie tylko emanują duchem epoki, ale także stanowią niezaprzeczalny punkt kulminacyjny barokowego rzeźbiarstwa.

Warto również zanurzyć się w historię za pomocą barokowej ambony z 1699 roku, autorstwa H.F. Verbruggena. Ambona nie tylko pełni funkcję kaznodziejską, ale także jest istotnym świadkiem opowieści o wygnaniu Adama i Ewy z raju. To mistyczne przedstawienie dodaje warstwę symboliczną temu miejscu, czyniąc je nie tylko przestrzenią sakralną, ale także medytacyjnym zaciszem.

Nie można zapomnieć o monumentalnych organach autorstwa Gerharda Grenziga, zainaugurowanych w 2000 roku i umieszczonych w nawie głównej w tak zwanym „jaskółczym gnieździe”. Te organy nie tylko dostarczają dźwięków harmonii, ale także stanowią przykład doskonałego połączenia sztuki dźwiękowej i wizualnej.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli organy

Prezbiterium: Książęce Panteony i Złote Arkanum

Prezbiterium katedry to miejsce, gdzie historia przenika się z duchem sakralnej estetyki. Pomnik grobowy książąt brabanckich z XVII wieku kusi swoim majestatem, a wykonany z pozłacanej miedzi ołtarz z XIX wieku dodaje miejscu blasku i wyjątkowej urody. Rzeźba Matki Boskiej Wyzwolicielki z XVI wieku staje się punktem centralnym, przypominając wiernym o duchowej sile i matczynej opiece.

Renesansowy ołtarz Męki Pańskiej z XVI wieku to kolejny klejnot prezbiterium, emanujący mistycznym pięknem i ukazujący zaawansowane umiejętności artystyczne epoki renesansu. To miejsce staje się przestrzenią kontemplacji i modlitwy, gdzie wierni mogą oddać hołd duchowemu dziedzictwu przeszłości.

środek Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

Witraże: Kolorowe Okna do Duszy Katedry

Witraże, będące integralną częścią sztuki sakralnej, przywodzą na myśl tajemniczą atmosferę i mistycyzm. Witraż Jana Haecka z 1537 roku przedstawiający cesarza Karola V z żoną podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, to nie tylko dzieło sztuki, ale również okno do historii. Transept północny staje się miejscem, gdzie świat baroku spotyka się z religijnym wymiarem.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

Podobnie witraż J. Haecka z 1538 roku ukazujący Ludwika II Węgierskiego z żoną klęczących przed Trójcą Świętą, a także św. Ludwika i Matkę Boską z Dzieciątkiem na transepcie południowym, przenosi nas w świat religijnych narracji i mistycznych opowieści. XIX-wieczne witraże J.B. Capronniera w nawach bocznych dopełniają tę kalejdoskopową mozaikę kolorów i historii.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli zdjęcie wewnątrz

Renomowana Katedra a Dzisiejsza Rzeczywistość

Dzisiaj, Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli nadal pełni ważną rolę w życiu społeczności brukselskiej. Jej architektura wciąż zachwyca, a liczne wydarzenia kulturalne, religijne i państwowe nadal odbywają się w jej majestatycznych wnętrzach.

Nie ma wątpliwości, że ta katedra jest jednym z najważniejszych zabytków Brukseli, łącząc w sobie duchową głębię z historycznym pięknem. Jej obecność na wzgórzu Treurenberg to nie tylko symbol religijny, lecz również świadectwo niezwykłej historii i dziedzictwa Belgii.

Zobacz Panteon Rzymski, Jakie lotnisko jest najbliżej Barcelony?

Podsumowanie

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli to nie tylko gotycka świątynia, ale prawdziwa perła architektoniczna, która zasługuje na uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jej bogata historia, majestatyczna architektura i udział w ważnych wydarzeniach sprawiają, że stanowi ona nieodłączną część dziedzictwa Belgii.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!