Góra Żar – wejście i zejście to ponad 12 tys. kroków
Wejście i zejście na samą górę to pewne 12 tys kroków, można się nieźle zmęczyć i przy okazji sporo kalorii spalić. Na wysokość 761 m wejść przy temperaturze 30 stopni w cieniu z dzieciakami to jest wyzwanie.
Panorama Jeziora Żywieckiego na Górze Żar
Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Żywieckie. Od 1936 roku działa lotnisko szybowcowe. Działa też tam Górska Szkoła Szybowcowa Żar. Przy dobrej widoczności widać Baranią Górę oraz Skrzyczne.
Zachwiana grawitacja – fenomen Góry Żar
Jeśli wybierzemy się na górę drogą asfaltową to możemy sprawdzić jak plastikowe butelki toczą się same pod górę 🙂 Niestety to nie magia a złudzenie optyczne które oszukuje nasz mózg. Mimo wszystko warto przeprowadzić taki eksperyment z dziećmi.
Na sam szczyt prowadzi droga asfaltowa, przy niej stoi dzwon, który ufundowali mieszkańcy Żar oraz domków letniskowych w 25 rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, 17 października 2003 roku.
Góra Żar
Góra Żar to szczyt o wysokości 761 m n.p.m. tuż obok miast Żywiec i Bielsko-Biała, w gminie Czernichów. Na samym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny który jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody. Na sam szczyt możemy wjechać kolejką www.pkl.pl/gora-zar/gora-zar.html w niecałe 6 min. W sezonie działają dwa wyciągi narciarskie. Na samej górze, obok zbiornika znajduje się restauracja, budki z lodami, grill.
Zobacz również Kolejkowo w Gliwicach, Czy warto jechać na wakacje do Łeby?
1 Comment
Wisła zimą - Perła Beskidów
9 maja 2023 at 22:22[…] nazywana jest Perłą Beskidów. Leży w województwie śląskim, u stóp góry Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) Tam ma swoje źródło królowa polskich rzek, Wisła. Niestety, […]