Barcelona, miasto pełne bogatej historii i niezwykłych zabytków, dumnie przechowuje Pomnik Krzysztofa Kolumba na południowym krańcu La Rambla. Monument ten, znany także jako Monument a Colom, jest nie tylko wyrazem artystycznego piękna, ale także upamiętnieniem pierwszej podróży Kolumba do obu Ameryk.
Cokół: Fundament Symbolicznego Podniosłego Działania
Na samym początku, naszym wzrokiem przyciąga cokół, na którym spoczywa cała monumentalna struktura. Cokół, na którym wyryte jest słowo „Tierra” (ziemia), stanowi fundamentalny fundament podnoszący istotność tego pomnika. To słowo nie tylko symbolizuje odkrycie nowego lądu przez Kolumba, ale również stanowi hołd dla korzeni i ziemi, z której wyrósł wielki odkrywca.
Opis: Rozwinięcie Detali Pomnika
Rozpatrując pomnik wnikliwie, zwracamy uwagę na posąg z brązu o imponującej wysokości 7,2 m. Rzeźbę tę stworzył niezwykle utalentowany Rafael Atché, który uchwycił w niej chwilę pierwszego spojrzenia Kolumba na Nowy Świat. Posąg, z prawą ręką wskazującą na przyszłe podboje, trzyma zwój w lewej ręce, niosąc symboliczne znaczenie odkrywczego ducha.
Statua i Kolumna: Majestatyczny Wzrok w Kierunku Nowego Świata
Statua umieszczona jest na szczycie imponującej kolumny korynckiej o wysokości aż 40 m. Ta majestatyczna kolumna symbolizuje nie tylko siłę, ale również wytrwałość odkrywcy. Stojąc na La Rambla, Kolumb wskazuje południowo-południowy wschód, ku morzom, które sam odważnie eksplorował. Jego spojrzenie skierowane jest w kierunku miasta Constantine w Algierii, co dodaje kolejny wymiar historyczny tej monumentalnej kompozycji.
Dlaczego jednak pomnik nie wskazuje bezpośrednio na Genuę, rodzinne miasto Kolumba? Odpowiedź kryje się w genialnej koncepcji. Wskazywanie morza, a nie miasta, podkreśla eksploatację morską, której Kolumb był pasjonatem. To nie tylko pomnik odkrywcy, ale również ukłon w stronę jego fascynacji eksploracją.
Medaliony Portretowe
Cokół zdobią medaliony portretowe, ukazujące postacie związane z Kolumbem. Od Martína Alonzo Pinzóna po Beatriz Fernández de Bobadilla, Marquessę de Moya, każdy portret przypomina nam o kluczowych postaciach, które wpłynęły na losy odkrywcy.
Alegorie Królestw Hiszpanii
Przypory cokołu reprezentują cztery królestwa Hiszpanii, a postacie symbolizują Księstwo Katalonii oraz królestwa León, Aragonii i Kastylii. To subtelne nawiązanie do jedności kraju i roli, jaką odegrały w historii.
Alegorie Kontynentów
Kapitel kolumny ukazuje alegorie czterech kontynentów: Europy, Azji, Afryki i Ameryki, składających hołd Kolumbowi. Fascynująco, wszystkie postacie są identyczne, co podkreśla równość i zjednoczenie ludzkości w obliczu nowych odkryć.
Detale Cokołu
Dodatkowe Posągi
Między przyporami cokołu znajdują się cztery posągi, reprezentujące postacie związane z podróżą Kolumba. Od Jaume Ferrera, kartografa, po ojca Bernata de Boïla, każdy posąg wkomponowuje się w narrację, dodając kontekst i głębokość opowieści.
Płaskorzeźby z Pierwszej Podróży
Ośmiokątny cokół ozdobiony jest płaskorzeźbami z brązu, przedstawiającymi kluczowe momenty z pierwszej podróży Kolumba do obu Ameryk. To jakby ruchome obrazy, które przenoszą nas w czasie, od klasztoru La Rabida po opuszczenie portu Palos de la Frontera.
Symbole Miejsc Odwiedzonych
Pomiędzy płaskorzeźbami umieszczone są herby miejsc, które Kolumb odwiedził. Huelva, Kordoba, Salamanca, Santa Fe, Moguer, Portoryko, Kuba i Barcelona – każde z tych miejsc ma swoją reprezentację, tworząc spójną mapę podróży odkrywcy.
Zobacz koniecznie Gironę
Podsumowanie: Pomnik Kolumba – Niezwykły Testament Historii
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie to nie tylko kawałek metalu i kamienia. To nieśmiertelne dzieło sztuki, które opowiada historię odwagi, odkryć i ducha eksploracji. Rafael Atché stworzył coś więcej niż tylko posąg – stworzył pomnik, który inspiruje do odkrywania nowych horyzontów.
Brak komentarza