Watykan

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie: Wzgórze Watykańskie i Jego Historia

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, znana również jako Basilica Papale di San Pietro in Vaticano, to monumentalna rzymskokatolicka świątynia usytuowana na Wzgórzu Watykańskim. Zbudowana w okresie od 1506 do 1626 roku, stanowi nie tylko jedno z najważniejszych miejsc kultu katolickiego, ale również fascynujące dzieło architektury, przesiąknięte historią i sztuką.

https://youtu.be/1jQfHBW2Fuk

Historia i Tradycja

Według długowiecznej tradycji, bazylika ta stoi na miejscu, gdzie został pochowany św. Piotr, uznawany przez katolików za pierwszego papieża. Jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem, czyniąc to miejsce nie tylko centralnym punktem modlitwy, ale także nekropolią papieży. Wśród spoczywających tutaj świętych znajdują się postaci takie jak Leon Wielki, Leon III, Grzegorz Wielki, Pius X, Jan XXIII i Jan Paweł II.

wejście do bazyliki
Wejście do bazyliki

Sobory Kościoła Katolickiego

Bazylika Świętego Piotra to nie tylko świątynia, ale także miejsce ważnych wydarzeń w historii Kościoła katolickiego. To tutaj obradowały dwa ostatnie sobory: Watykański I i Watykański II. Decyzje podjęte podczas tych zgromadzeń miały ogromny wpływ na kształtowanie katolickiej doktryny i praktyki.

Bazylika Swietego Piotra w środku
Bazylika Świętego Piotra w środku

Architektura i Wnętrze

To monumentalne arcydzieło renesansu i baroku fascynuje nie tylko duchowe zmysły, ale także estetyczne. Bogato zdobione wnętrze, z wieloma zabytkami przeniesionymi z poprzedniej bazyliki konstantyńskiej, wyróżniają się szczególnie. Brązowa figura św. Piotra autorstwa Arnolfa di Cambio oraz monumentalna Pieta Watykańska Michała Anioła są jednymi z licznych skarbów tego miejsca.

zdobienia w Bazylice
Zdobienia w Bazylice

Dzieła Sztuki

Bazylika Świętego Piotra przyciąga nie tylko wiernych, ale także miłośników sztuki. Renomowani artyści, tak jak Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini, Alessandro Algardi, Antonio Canova i Bertel Thorvaldsen, zostawili tu swoje nieśmiertelne dzieła. Ołtarz świętego Piotra z baldachimem, Cathedra Petri czy nagrobki papieży to tylko niektóre z nich.

złote zdobienia w Bazylice
Złote zdobienia w Bazylice

Bramante i Pierwsze Koncepcje (1506-1514)

W 1506 roku Donato Bramante otrzymał zadanie stworzenia nowej bazyliki na planie centralnego krzyża greckiego. Niestety, jego nagła śmierć w 1514 roku przerwała realizację projektu, co otworzyło drogę dla Rafaela Santi i Giuliano da Sangallo.

organy w Bazylice Świętego Piotra
Organy w Bazylice Świętego Piotra

Rafael i Modyfikacje (1514-1520)

Rafael Santi kontynuował prace, wprowadzając istotne zmiany w projekcie. Zmiana planu z centralnego na bazylikę z podłużną nawą główną była jednym z kluczowych kroków. Niestety, jego przedwczesna śmierć w 1520 roku ponownie zatrzymała postęp.

sklepienia w Bazylice
Sklepienia w Bazylice

Peruzzi i Wyzwania Konstrukcyjne (1520-1527)

Baldassare Peruzzi przejął stery, napotykając jednak problemy z układem kolumn pod kopułą. Pękające filary wymagały innowacyjnych rozwiązań, a zmniejszone fundusze po Sacco di Roma w 1527 roku stanowiły dodatkowe wyzwanie.

piękne zdobienia w Bazylice
Piękne zdobienia w Bazylice

Antonio da Sangallo i Nowe Koncepcje (1527-1546)

Antonio da Sangallo wprowadził kolejne zmiany, starając się wydłużyć bazylikę i dodając elewację dwuwieżową. Jego wkład był znaczący, choć krótkotrwały, zakończony ze względu na braki finansowe.

sklepienie w Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
Sklepienie w Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

Michał Anioł i Ostateczny Projekt (1546-1564)

Michał Anioł przejął nadzór nad budową w 1546 roku, prezentując późnorenesansowy projekt, który w dużym stopniu odwoływał się do koncepcji Bramantego. Jego prace trwały aż do 1564 roku, obejmując budowę absyd i imponującej kopuły.

Pieta - rzeźba Michała Anioła w Bazylice
Pieta – rzeźba Michała Anioła w Bazylice

Następne Pokolenia Architektów (1564-1605)

Po śmierci Michała Anioła, bazylika była nadal rozbudowywana przez Pirro Ligorio, Vignolę, Giacomo della Portę, Domenico Fontanę, Giovanniego Fontanę i Carlo Maderno. Kolejne zmiany w planie, fasadzie i wnętrzu czekały na wykonanie.

Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan
Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra – Watykan

Barokowa Przebudowa (1605-1626)

Carlo Maderno, na polecenie papieża Pawła V, przekształcił bazylikę w krzyż łaciński, dodając podłużną nawę od wschodu. Fasada została zaprojektowana w duchu baroku, a prace kontynuowano aż do pontyfikatu Urbana VIII, Aleksandra VII i Klemensa IX.

Jezus i Apostołowie w Bazylice
Jezus i Apostołowie

Gianlorenzo Bernini i Ostatnie Dzieło (1626)

Podczas pontyfikatu papieży wspomnianych wyżej, Gianlorenzo Bernini przewodził zespołowi, który stworzył dzieła architektury i rzeźby, tworząc spójną całość zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz bazyliki. Jego wpływ obejmował także most Aniołów.

kopuła na zewnątrz Bazyliki Świętego Piotra
Kopuła na zewnątrz Bazyliki Świętego Piotra

Wymiary Bazyliki św. Piotra

  • Długość zewnętrzna: ponad 211,50 m
  • Długość wewnętrzna: 186,00 m
  • Długość nawy poprzecznej: 137,50 m
  • Szerokość nawy głównej: 27,00 m
  • Wysokość nawy głównej: 46,00 m
Bazylika widziana z góry
Bazylika widziana z góry

Wymiary Kopuły

  • Masa całkowita: około 14000 ton
  • Wysokość zewnętrzna: 133,30 m
  • Wysokość wewnętrzna: 117,57 m
  • Średnica zewnętrzna: 58,90 m
  • Średnica wewnętrzna: 41,50 m
Bazylika Świętego Piotra widziana z góry, ławki
Bazylika Świętego Piotra widziana z góry, ławki

Konsekracja i Znaczenie

Bazylika św. Piotra została konsekrowana 18 listopada 1626 roku przez papieża Urbana VIII. Przez wiele lat była największym kościołem chrześcijańskim, symbolizując monumentalność i głęboką historię Kościoła Katolickiego.

Zobacz też Panteon w Rzymie

Podsumowanie

Historia budowy bazyliki św. Piotra to nie tylko opowieść o architektonicznych zmianach, ale również o determinacji i wyzwaniach, jakie musieli stawić czoła budowniczowie na przestrzeni wieków. Jej wymiary i architektura czynią ją unikalnym dziełem sztuki, które przetrwało wiele pokoleń, będąc jednym z najważniejszych miejsc na mapie chrześcijaństwa.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!