Niemcy / zamek

Schloss Glücksburg (Glücksburg)

Schloss Glücksburg (w języku duńskim Lyksborg Slot) to jedno z najważniejszych renesansowych zamków w północnej Europie. Zamek na wodzie, położony w Glücksburg nad Fjordem Flensburskim, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Szlezwika-Holsztynu w Niemczech. Obecnie mieści muzeum i jest dostępny dla zwiedzających.

Historia zamku Glücksburg

Od klasztoru Rüde do Glücksburga

Historia obecnego terenu zamku sięga roku 1192, kiedy to w Szlezwiku rozwiązano podwójny klasztor św. Michała na górze. Zakonnice przeniosły się do istniejącego do dziś klasztoru św. Jana przed Szlezwikiem, natomiast mnisi osiedlili się w Guldholm nad jeziorem Langsee. W latach 1209-1210 założyli nowy klasztor cystersów w dzisiejszym Glücksburgu. W pobliżu klasztoru prawdopodobnie już wcześniej istniał starszy gród na wyspie, której pozostałości przetrwały do dziś jako Wyspa Łabędzia. Klasztor Rüde i rozległe posiadłości były zamieszkiwane i zarządzane przez mnichów przez następne stulecia.

Glücksburg od strony parkingu

W wyniku reformacji klasztor Rüde został sekularyzowany w 1538 roku i przeszedł w posiadanie króla Danii Christiana III. Budynki klasztorne służyły jako rezydencja zarządcy.

Zamek Glücksburg

Główna siedziba starszej linii

Początki zamku sięgają 1582 roku, kiedy król Danii Fryderyk II nadał swojemu bratu Janowi, zwanemu Janem Młodszym, między innymi posiadłości w Sundewitt, klasztor Reinfeld oraz stary klasztor Rüde. Jan, posiadający już znaczne majątki, zdobył kolejne terytoria. Budowę zamku Glücksburg rozpoczęto na miejscu dawnego klasztoru jako rezydencję dla siebie i swojej rodziny.

Schloßteich

Po śmierci Jana w 1622 roku księstwo Szlezwik-Holsztyn-Sonderburg zostało podzielone między jego spadkobierców. Jego syn Filip odziedziczył zamek i ziemie Glücksburg, tworząc pierwszą, starszą linię rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Zamek przez ponad 150 lat pozostawał siedzibą książąt Glücksburg, jednak sam tytuł książęcy pozostawał stosunkowo nieistotny.

plac przed zamkiem Glücksburg

Zamek jako siedziba młodszej linii

W 1825 roku król Danii Fryderyk VI przekazał lenno, a tym samym zamek i tytuł, swojemu szwagrowi Fryderykowi Wilhelmowi z rodu Holstein-Beck. Fryderyk Wilhelm i jego żona, Luiza Karolina, założyli młodszą linię rodu Glücksburg. Ich syn, Christian IX, został później królem Danii, a Glücksburg zyskał reputację „kołyski Europy”, ze względu na związki rodzinne z wieloma europejskimi dynastiami.

skrzynka pocztowa Glücksburg

Architektura zamku

Umowa budowlana

Budowę zamku rozpoczęto 21 grudnia 1582 roku na podstawie umowy z Nikolauszem Kariesem, który miał nadzorować prace budowlane. Zamek Glücksburg został zbudowany w bezpośredniej bliskości dawnego klasztoru, którego część materiałów została użyta przy budowie nowego zamku. Dawne tereny klasztorne zostały zalane i przekształcone w duży staw zamkowy.

latarnia przy zamku Glücksburg

Typowa siedziba szlachecka w Szlezwiku-Holsztynie

Zamek Glücksburg, mimo że czasami porównywany do francuskich wzorów, jest typowym budynkiem swojej epoki i regionu. Jest to tak zwany Mehrfachhaus w potrójnej wersji, charakterystyczna forma architektoniczna dla Szlezwiku-Holsztynu z czasów średniowiecza i renesansu. Podobne budynki można znaleźć w rezydencji Nütschau oraz w zamku Ahrensburg. Zamek Glücksburg jest największym i najbardziej znanym z tych wielokrotnych domów.

Zamek Glücksburg

Wnętrza zamku

Wnętrza zamku Glücksburg były różnie użytkowane w zależności od piętra. Najbardziej spektakularnym pomieszczeniem jest Kaplica Zamkowa, jedyny pokój rozciągający się przez dwa domy długie. Kaplica była pierwotnie urządzona w stylu renesansowym, a później barokowo. Kaplica posiada także organy Marcussen z 1847 roku oraz freski odkryte podczas prac restauracyjnych w 1973 roku.

wejście do zamku Glücksburg

Otoczenie zamku

Dziedziniec gospodarczy, ogród zamkowy i rosarium

zbroje rycerskie w zamku Glücksburg

Zamek Glücksburg otoczony jest rozległym ogrodem zamkowym, w którym znajduje się Rosarium z ponad 500 różanymi krzewami oraz staw zamkowy, który dodaje malowniczości całemu kompleksowi.

Znaczenie kulturalne

Zamek Glücksburg odgrywa istotną rolę w kulturalnym życiu regionu. W ramach zamku odbywają się liczne koncerty i wydarzenia kulturalne, w tym koncerty Schleswig-Holstein Musik Festival. Fundacja zarządzająca zamkiem dba o jego zachowanie i promocję jako cennego dziedzictwa kulturowego.

Schloss Glücksburg jest nie tylko imponującym przykładem architektury renesansowej, ale także miejscem o bogatej historii, pełnym kulturalnych skarbów, które przyciągają turystów z całego świata. Zwiedzanie zamku daje unikalną możliwość przeniesienia się w czasie i poznania historii jednej z najważniejszych rezydencji w północnej Europie.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!