Melk, wybraliśmy się do Austrii autostradą A1, jedziemy w kierunku Gmunden. Zobaczyliśmy z daleka klasztor Opactwa Benedyktynów w Melku. Decyzja była tylko jedna, musimy z bliska zobaczyć ten klasztor. Sam klasztor wygląda majestatycznie, kolor żółty w słońcu mieni się i widać go już z daleka. Niestety, zanim zjechaliśmy z autostrady i znaleźliśmy miejsce do zaparkowania, popsuła się pogoda.
Melk to małe miasto w Dolnej Austrii, słynące z pięknych krajobrazów, ciekawej historii i kultury oraz niezwykłego dziedzictwa architektonicznego. Jest to popularny cel wycieczek turystycznych i pielgrzymek, ze względu na swoje wyjątkowe atrakcje, takie jak słynny klasztor Melk i malownicze położenie nad brzegiem Dunaju. W tym przewodniku turystycznym przedstawimy Ci najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Melku, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim pobytu w tym uroczym mieście.
Melk – historia i kultura
Melk ma długą i bogatą historię, która sięga czasów starożytnych. W średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i religijnym, co zaowocowało wspaniałymi budowlami sakralnymi, takimi jak opactwo benedyktyńskie. Opactwo Melk to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta i jeden z najpiękniejszych przykładów barokowej architektury w Austrii. Wewnątrz klasztoru znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym freski, obrazy i rzeźby, które zachwycają każdego zwiedzającego.
W Melku warto również odwiedzić Muzeum Regionalne, które prezentuje historię i kulturę regionu Dolnej Austrii, w tym zabytkowe przedmioty, narzędzia i ubrania. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku, który kiedyś pełnił funkcję szkoły.
W klasztorze pochowani są jedni z pierwszych władców Austrii, margrabiowie Heinrich, Adalbert i Ernst. Znajduje się tu również miejsce pochówku pierwszego świętego domu Babenbergów, św. Kolomana. Koloman stał się patronem miasta Melk, a później nawet patronem całej Austrii.
Pierwsza wzmianka dokumentująca Melk jest z 831 roku. Awarowie i Rzymianie wędrowali po okolicy. Babenbergowie przenieśli swoją rezydencję na wzgórze zamkowe. Otrzymali go benedyktyni w 1113 roku.
Rozwój miasta Melk
Dalszy rozwój miejscowości uwidocznił się we wzroście zasobów osadniczych, potwierdzeniu praw targowych i nadaniu herbu w 1256 roku.
Melk stał się punktem poboru opłat oraz centrum kilku cechów. Negatywne konsekwencje dla rynku miały spory w rodzie Habsburgów oraz inwazja węgierska. Budowa muru wokół tego miejsca prawdopodobnie wywodzi się z niepewnych czasów wojny.
Początek ery baroku z ogromnym projektem budowlanym w klasztorze w pierwszej połowie XVIII wieku przyniósł Melk ponownie ożywienie gospodarcze. Poważne niepowodzenie nastąpiło wraz z wojnami napoleońskimi.
Około połowy XIX wieku Melk ucierpiał w wyniku straszliwej katastrofy pożarowej.
Miasto Melk
Dwie dekady później nastąpił okres zmian. Miejsce powstało jak „feniks z popiołów”. Wraz z budową Kolei Cesarzowej Elżbiety i wyburzeniem całej okolicy, powstały budynki użyteczności publicznej, takie jak szpital, starostwo powiatowe, sąd rejonowy i koszary.
W 1898 roku Melk stał się miastem.
Melk – przyroda i krajobrazy
Melk to również idealne miejsce dla miłośników przyrody i krajobrazów. Miasto położone jest nad brzegiem Dunaju, jednym z najpiękniejszych i najważniejszych rzek w Europie, którego brzegi są pełne malowniczych krajobrazów i dzikiej przyrody. W Melku znajduje się również Park Krajobrazowy Doliny Wachau, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpiękniejszych parków w Europie. Park oferuje wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wodnej.
Rzeka Dunaj
Na klifie nad Dunajem, klasztor jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków sztuki w Austrii. Krajobraz Dunaju, architektura opactwa Melk współgrają ze sobą w wyjątkowy i doskonały sposób.
Opactwo Melk to jeden z najpiękniejszych i największych jednolitych zespołów barokowych w Europie. Jego wspaniała architektura jest znana na całym świecie i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1089 roku w opactwie w Melku mieszkali i pracowali mnisi benedyktyni, czyli od ponad 930 lat.
Melk – atrakcje turystyczne
Poza opactwem benedyktyńskim, Melk ma wiele innych ciekawych atrakcji turystycznych. Jednym z najbardziej popularnych jest zamek Schallaburg, położony na wzgórzu nad miastem. Zamek ma bogatą historię i wspaniałą architekturę, a od jego tarasu rozpościera widok na piękne krajobrazy Dolnej Austrii.
Kolejną ciekawą atrakcją w Melku jest kościół św. Piotra i Pawła, zbudowany w stylu barokowym z elementami gotyckimi. W kościele znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym freski i rzeźby, które zachwycają swoim pięknem i misternym wykonaniem.
Dla miłośników winiarstwa, w okolicy Melku znajduje się wiele winnic i gospodarstw, gdzie można spróbować lokalnych win i potraw kuchni austriackiej. Warto odwiedzić winnice w dolinie Wachau, gdzie uprawiane są takie odmiany winogron, jak riesling i grüner veltliner.
Oprócz tego, w Melku odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale, takie jak Festiwal Melk, który odbywa się w sierpniu i oferuje wiele koncertów, wystaw i imprez kulturalnych.
Obóz koncentracyjny w Melk
Od 21 kwietnia 1944 do 15 kwietnia 1945 roku w Melku istniał obóz koncentracyjny. Z około 14 390 więźniami obozu koncentracyjnego, którzy w ciągu roku zostali tu zmuszeni do pracy, był to jeden z największych podobozów obozu koncentracyjnego Mauthausen i największy podobóz w Dolnej Austrii.
Więźniowie obozów koncentracyjnych pochodzili z ponad 20 różnych krajów i pracowali głównie przy budowie podziemnego systemu tuneli w tzw. Wachbergu, który znajduje się pomiędzy Melk i Loosdorf. W tunelach wykopanych przez więźniów obozów koncentracyjnych od późnej jesieni 1944 r. Wytwarzano uzbrojenie (głównie łożyska kulkowe) dla firmy Steyr Daimler Puch.
W obozie i na placu budowy zginęło co najmniej 4884 więźniów obozu koncentracyjnego, a od jesieni 1944 r. ponad 3500 ciał zostało poddanych kremacji w specjalnie wybudowanym krematorium w Melku. Dawny budynek krematorium został uznany za pomnik publiczny w 1962 roku i od tamtej pory mieści się w nim pomnik obozu koncentracyjnego Melk.
Przeczytaj o Bitwa pod Monte Cassino
Podsumowanie
Melk to piękne miasto, które zachwyca swoją historią, kulturą i pięknymi krajobrazami. Jest to idealne miejsce dla miłośników sztuki, architektury, przyrody oraz dla tych, którzy chcą spróbować lokalnych win i potraw. Warto odwiedzić opactwo benedyktyńskie, zamek Schallaburg, kościół św. Piotra i Pawła oraz Park Krajobrazowy Doliny Wachau. Nie brakuje również różnych imprez i festiwali, które dodają temu miastu jeszcze więcej uroku.
Udajemy się w dalszą podróż do Gmunden tak aby zdążyć jeszcze przed zachodem słońca.
1 Comment
Gmunden - Austria
11 maja 2023 at 12:16[…] Melk […]