Dotarliśmy do Gmunden z Melk po południu, w czerwcowy, sobotni weekend. Przyjemny, ciepły powiew powietrza można odczuć z nad jeziora Traunsee. Bezchmurne niebo, zobowiązuje do poznania kolejnego miasta w Austrii. Naszym celem jest Orle Gniazdo w Niemczech na szczycie Kehlstein.
Hotel Bierhotel Ranklleiten
Nocujemy w hotelu Bierhotel Ranklleiten jakieś 20 kilometrów do centrum Gmunden.
Gmunden to urocze miasto położone nad brzegiem jeziora Traunsee w Austrii. Znane jest przede wszystkim ze swojego pięknego krajobrazu, malowniczego centrum miasta oraz wielu atrakcji turystycznych. W tym artykule przedstawimy najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w Gmunden.
Atrakcje
- Zamek Ort – to średniowieczny zamek zbudowany na wzgórzu, który oferuje spektakularne widoki na jezioro i miasto. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum, w którym można poznać historię zamku i okolic.
- Ratusz – to piękny budynek zlokalizowany w samym centrum miasta. Został zbudowany w stylu barokowym i jest jednym z najważniejszych zabytków w Gmunden.
- Kościół św. Mikołaja – to najstarszy kościół w Gmunden, który pochodzi z XII wieku. Znajduje się w nim wiele cennych dzieł sztuki, w tym ołtarz główny z XVIII wieku.
- Muzeum Ceramiki – to muzeum poświęcone ceramice, która jest jednym z symboli miasta. Można zobaczyć tam różne rodzaje ceramiki, a także dowiedzieć się o historii produkcji ceramiki w Gmunden.
- Jezioro Traunsee – to jedno z najpiękniejszych jezior w Austrii. Jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, gdzie można pływać łodzią, kąpać się, uprawiać sporty wodne oraz spacerować po okolicznych ścieżkach.
- Pociąg zabytkowy – to atrakcja dla miłośników historii i kolei. Pociąg kursuje po okolicach Gmunden i oferuje spektakularne widoki na okolicę.
- Muzeum Papiernictwa – to muzeum poświęcone historii produkcji papieru. W muzeum można zobaczyć różne maszyny i narzędzia używane w produkcji papieru.
- Muzeum Włókiennictwa – to muzeum poświęcone historii produkcji tkanin i włókien. Można tam zobaczyć różne maszyny używane w produkcji tkanin oraz poznać historię włókiennictwa w Gmunden.
Gmunden to miasto, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Oprócz wymienionych miejsc, warto również zobaczyć piękne uliczki w centrum miasta oraz odwiedzić lokalne restauracje, gdzie można spróbować tradycyjnych austriackich dań kulinarnych. Gmunden to również doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych, ponieważ znajduje się w pobliżu wielu ośrodków narciarskich.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, Gmunden oferuje wiele możliwości. Można znaleźć tam zarówno luksusowe hotele, jak i tańsze opcje noclegowe, takie jak hostele czy pensjonaty. W zależności od preferencji i budżetu, każdy znajdzie coś dla siebie.
Historia miasta Gmunden
Znaleziska archeologiczne w mieście Gmunden na wschodnim brzegu jeziora Traunsee wskazują na wczesne osadnictwo w epoce kamienia i brązu. Rzymianie pozostawili również swój ślad (m.in. monety, szkło, ceramikę) gdzie w 1955 roku odsłonięto fundamenty rzymskiej wiejskiej rezydencji z łaźnią i własnym warsztatem garncarskim.
Gmunden – rozkwit handlu
Ze względu na korzystne położenie u ujścia Traun z jeziora Traun, Gmunden już w XI wieku rozwinęło się jako ważny punkt przeładunkowy dla handlu solą, dlatego też jest zrozumiałe, że już w 1200 roku powstała tu książęca stacja opłat. W okresie od 1246 do 1276 Gmunden rozwinęło się w ufortyfikowany zespół miejski, który docelowo miałby obejmować fosę miejską, mur miejski z ośmioma basztami, a także mosty zwodzone. Otwarta na jezioro część miasta została zamknięta, pośrodku którego znajdowała się wielka brama dla przejazdu statków solnych, którą na noc trzeba było zamykać. Około 1278 roku Gmunden zostało podniesione do rangi miasta książęcego przez Rudolfa I Habsburga.
14 maja 1301 r. Książę Rudolf, Austrii nadał miastu Gmunden prawo pieczętowania zielonym woskiem. Za panowania cesarza Fryderyka III i Maksymiliana I, Gmunden miało szczególne znaczenie jako miasto tymczasowego pobytu, w którym obaj monarchowie często sprawowali sądy przez tygodnie i miesiące oraz zawierali ważne kontrakty i państwowe interesy. W 1593 r. Cesarz Rudolf II nadał miastu Gmunden herb, który jest nadal w użyciu.
Austriacka Szwajcaria – miejscowość uzdrowiskowo-turystyczna
Kiedy w 1844 r. zakończono produkcję soli, Gmunden reklamowane było jako „Austriacka Szwajcaria”, a wizyty znanych osobistości pomogły zwiększyć jego popularność. W 1822 roku w domu „An der Traunbrücke nr 6” zbudowano pierwsze kąpielisko. Od 1823 r. Po raz pierwszy podjęto próby uzdrawiania „kąpielami solankowymi”. Gmunden otrzymał statut uzdrowiska w 1862 roku. Dla licznych gości uzdrowiska z całego świata powstała: Gmundner Esplanade, która powstała w latach 1850-1862 przez wypełnienie dna jeziora.
Rozkwit turystyki
Znanymi gośćmi w okresie rozkwitu turystyki byli Franz Schubert, Nikolaus Lenau, Friedrich Hebbel, rzeźbiarz Heinrich Natter i kompozytor Johannes Brahms. Rodzina królewska z Hanoweru również najpierw nabyła letnią willę, a następnie zbudowała zamek Cumberland jako swoją stałą rezydencję.
Znani goście Gmunden
Znanymi gośćmi w okresie rozkwitu turystyki byli Franz Schubert, Nikolaus Lenau, Friedrich Hebbel, rzeźbiarz Heinrich Natter i kompozytor Johannes Brahms. Rodzina królewska z Hanoweru również najpierw nabyła letnią willę, a następnie zbudowała zamek Cumberland jako swoją stałą rezydencję.
Wraz z upadkiem monarchii austro-węgierskiej pod koniec I wojny światowej poważną depresję przeżyła także „pierwsza fala turystyki w Gmundnen.
Statki parowe
Uprzemysłowienie Gmunden rozpoczęło się wraz z otwarciem w 1822 r. przędzalni Theresienthal an der Traun, w której pracę znalazło około 1000 osób. Rozwój rozpoczął się już w XIX wieku. To przeżyło tymczasowy szczyt dzięki parowcom, która została otwarta w 1839 roku i nadal jest znana jako Traunsee-Schifffahrt. Niestety za późno przyjechaliśmy żeby skorzystać z promu. Czas nas mocno ograniczał. Co ciekawe na statku można zorganizować rocznicę, imprezę integracyjną, pogrzeb czy konferencję. Do dziś pływają po jeziorze parowce które były zbudowane w 1871 roku.
W 1978 r. Rozpoczęto budowę nowoczesnego centrum kongresowego na półwyspie Toscana, które zostało otwarte w 1982 r. I dziś jako popularne centrum kongresowo-imprezowe przyciąga wielu odwiedzających do Gmunden.
Miasta partnerskie:
Naszym kolejnym celem podróży jest Herbaciarnia na szczycie Kehlsteinie. Powinniśmy tam dotrzeć w ciągu 2 godzin, jeżeli nie będzie korków na autostradzie A1.
2 komentarze
Villach, Karyntia i jej przyrodnicze skarby
9 maja 2023 at 22:49[…] Gmunden […]
Odkryj piękno Melku - przewodnik turystyczny - Klasztor Benedyktynów - Austria
11 maja 2023 at 11:59[…] Gmunden […]