góry / Słowacja

Demianowska Jaskinia Lodowa w Niżnych Tatrach

Demianowska Jaskinia Lodowa, znana również jako Demänovská ľadová jaskyňa, to fascynujące miejsce ukryte w sercu Niżnych Tatr na Słowacji. Jest ona częścią systemu Jaskiń Demianowskich i uznawana za jedną z najbardziej znanych lodowych jaskiń na świecie.

droga do Demianowska Jaskinia Lodowa
Demianowska Jaskinia Lodowa skały

Położenie

Jaskinia ta znajduje się około 10 km na południe od malowniczego Liptowskiego Mikułasza, stanowiąc najbardziej na północ wysuniętą część systemu Jaskiń Demianowskich. Posiada trzy wejścia, umiejscowione obok siebie na zboczu turni Bašta. Obecne wejście jest położone na wysokości 841 m n.p.m., około 90 m ponad dnem doliny.

widok na góry

Demianowska Jaskinia Lodowa wpisuje się w obszar Narodowego Rezerwatu Przyrody Demänovská dolina, stanowiącego część Parku Narodowego Niżne Tatry.

strumyk, w drodze do Demianowska Jaskinia Lodowa
Demianowska Jaskinia Lodowa drzewa iglaste

Opis

Jaskinia wytworzyła się w szaroniebieskich wapieniach guttensteinskich, pochodzących ze środkowego triasu. Jej struktura obejmuje cztery poziomy, z których każdy jest coraz niżej położony. Większość korytarzy jest pochodzenia fluwiokrasowego, a udział wody podziemnej rzeczki Demänovky jest tu niezaprzeczalny.

Demianowska Jaskinia Lodowa góry na Słowacji

Zarówno charakterystyczne owalne przekroje głównych korytarzy, jak i obecność granitowych żwirów i otoczaków, pochodzących z górnych partii Doliny Demianowskiej zbudowanych już ze skał krystalicznych, świadczą o fascynujących procesach, jakim podlegała jaskinia.

droga do Demianowska Jaskinia Lodowa

Długość Demianowskiej Jaskini Lodowej wynosi imponujące 2445 m, jednak turystom udostępniono do zwiedzania jedynie około 540 m, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i unikalność tego miejsca.

skały i drzewa nad jaskinią

Geneza zalodzenia

Niezwykłe zjawisko lodowe w jaskini jest efektem zasypania gruzem kilku pobocznych otworów, co uniemożliwiło wymianę powietrza. Zimne powietrze utrzymuje się w dolnych partiach jaskini przez cały rok, a woda opadowa zamarza, tworząc imponujące formacje lodowe, takie jak lodowy podłogowy, draperie, stalaktyty i stalagmity.

skały Demianowska Jaskinia Lodowa

Historia zalodzenia Demianowskiej Jaskini Lodowej jest związana z tzw. małą epoką lodową (XIV–XVIII w.), co dodaje temu miejscu nie tylko przyrodniczego piękna, ale również historycznego kontekstu.

Demianowska Jaskinia Lodowa drzewa

Fascynujące Początki: Jaskinia Smocza

Demianowska Jaskinia Lodowa, pierwotnie znana jako Jaskinia Smocza (słow. Dračia jaskyňa), kryje w sobie niezwykłą historię, sięgającą już lat 60. XX w. Nazwa ta wywodziła się z odkrycia znacznej ilości kości niedźwiedzia jaskiniowego, które wówczas uważano za szczątki mitycznych smoków. W 1911 r. Miloš Janoška, autor pierwszego słowackiego przewodnika po Tatrach, opisywał jaskinię, która już wtedy cieszyła się popularnością. Przy jej wejściu istniał nawet drewniany schron dla turystów.

lód w jaskini

Nowe Odkrycia: Nový oddiel i Žuffovka

W przewodniku Janoški wspominał również o nowo odkrytych fragmentach jaskini, nadając im nazwy Nový oddiel i Žuffovka (Dóm trosiek). To właśnie w sierpniu 1909 r. bracia Andrej i Pavol Žuffowie dokonali eksploracji Žuffovki. Ich odkrycia stanowiły kamień milowy w poznawaniu tej fascynującej jaskini.

lód
lód w jaskini
zalegający lód w jaskinii

Pionierskie Odkrycie

Pod koniec lipca 1913 r. trzej młodzi turyści: Ladislav Žuffa, Pavel Komendák z Liptowskiego Św. Mikułasza i Ján Líška z Vrbicy odkryli kolejny fragment jaskini nazwany Marta. Początkowo eksplorowano jedynie wstępne partie, gdyż lód gromadzący się przez lata uniemożliwiał dostęp do jej dalszych obszarów. To właśnie w tej fazie odkryto salę, obecnie znana jako Belov dóm. Za nią kryła się kolejna część systemu jaskiniowego, nazwana Čierna, od pobliskiej doliny Čiernej. Fragment tej jaskini został również włączony w obecną trasę turystyczną.

widok na góry

Demianowska Jaskinia Lodowa: Unikalne Cuda Natury

Demianowska Jaskinia Lodowa to nie tylko zbiór fascynujących historii o odkryciach, lecz także miejsce, które zachwyca swoją niezwykłą urodą. Szczególnie imponująca jest sala Belov dóm, gdzie przyroda stworzyła swój własny arcydzieło. Głębokie korytarze, stalaktyty i stalagmity tworzą tajemniczy świat podziemny, który przyciąga licznych turystów z całego świata.

widok na parking

Podsumowanie

Demianowska Jaskinia Lodowa to niezwykłe miejsce, które zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów historii. Jej unikalność, połączona z malowniczym położeniem w Niżnych Tatrach, sprawia, że stanowi ona niezapomnianą przygodę dla każdego, kto zdecyduje się ją odwiedzić.

Ciekawość przyrody, mistycyzm historii i fascynujące procesy geologiczne tworzą harmonijną symfonię w Demianowskiej Jaskini Lodowej, czyniąc ją jednym z najbardziej pociągających miejsc na mapie Słowackich Niżnych Tatr.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!